MALARIA

 

Jest chorobą pasożytniczą wywoływaną u ludzi przez pasożyta – zarodźca malarycznego. Zarodźce malarii są pierwotniakami pasożytującymi u człowieka w wątrobie oraz w krwinkach czerwonych krwi obwodowej.

Do zachorowania na malarię u człowieka dochodzi w wyniku:

  • Ukąszenia przez zakażone zarodźcem komary wprowadzające inwazyjne formy Plasmodium do krwioobiegu człowieka;
  • Przetaczanie krwi zawierającej trofozoity lub schizonty
  • Drogą wertykaną z matki na płód

Występowanie – głównie na terenach Afryki Subsaharyjskiej i Azji Południowo-Wschodniej.

W krajach wysoko uprzemysłowionych (Ameryka Północna, Europa Zachodnia) rocznie odnotowuje się około 10 tysięcy zarażeń importowanych z rejonów występowania tej choroby.

Sporadycznie spotykane są również przypadki tzw. malarii lotniskowej lub portowej, czyli zachorowania w okolicach lotnisk i portów krajów, w których choroba nie występuje, a  wektory zarażenia (komary) przedostają się do strefy klimatu umiarkowanego środkami transportu (samoloty, statki).

W rejonach endemicznych malarii żyje około 40% ludności świata, czyli 2,8 miliarda. Każdego roku na malarię choruje od 300 do 500 milionów osób, z czego 2-3 miliony umiera (w tym 1 milion dzieci poniżej 5. roku życia).

 

Wskazówki dla podróżujących

 Malaria przenoszona jest przez samice komarów widliszków z rodzaju Anopheles. Bytują one zazwyczaj na wysokości do 2000-2200 m n.p.m. (wyjątek stanowią niektóre rejony Afganistanu, Boliwii, Etiopii i Pakistanu, gdzie notuje się przypadki transmisji choroby na wysokości powyżej 2200 m n.p.m.).

Cykl rozwojowy jest uzależniony od klimatu i trwa od 7 do 21 dni. dochodzi do wystąpienia objawów pojawiających się w charakterystycznych, kolejnych trzech fazach:

  • faza zimna (uczucie zimna, dreszcze),
  • faza gorąca (napad gorączki powyżej 40 st. C, suchość skóry i błon śluzowych, zaburzenia świadomości, śpiączka, bóle brzucha związane z powiększeniem śledziony),
  • faza ustępowania objawów (gwałtowny spadek temperatury ciała ze zlewnymi potami)

Profilaktyka przeciwmalaryczna

  • Stosowanie repelentów, moskitier, siatek ochronnych w oknach pomieszczeń, odpowiednio noszona odzież (długie rękawy koszul i długie nogawki spodni), zwłaszcza od zmierzchu do świtu.
  • Stosowanie leków przeciwmalarycznych ściśle zgodnie z zaleceniem lekarza.

Obecnie nie ma szczepionki przeciwko tej chorobie!