KLESZCZOWE ZAPALENIE MÓZGU

 

Jest to choroba ośrodkowego układu nerwowego wywoływaną przez wirusy z przenoszone przez kleszcze. Można się nią zarazić przez zakażonego kleszcza bądź sporadycznie poprzez niepasteryzowane produkty nabiałowe. Choroba przebiega dwufazowo. Najpierw pojawiają się objawy przypominające grypę, później następuje chwilowa poprawa, a u części osób dochodzi do drugiej fazy, charakteryzującej się bólami głowy, gorączką, wymiotami, nudnościami, utratą przytomności i zespołem objawów neurologicznych. Następstwami choroby mogą być: depresja, zanik mięśni oraz ciągły ból głowy. Leczenie jest objawowe, w przypadku pojawienia się objawów zapalenia mózgu lub/i opon mózgowo-rdzeniowych leczenie prowadzone jest w warunkach szpitalnych.

Występowanie – choroba zazwyczaj występuje ogniskowo, nawet na terenach endemicznych. Najczęściej może być spotykana w Europie (Austria, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Niemcy, Polska, Rosja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry) oraz w Azji (Chiny, Japonia, Korea Południowa, Mongolia, Rosja). Obecnie najczęściej zgłaszane są przypadki w Rosji, na południowej Syberii oraz w krajach bałtyckich.

Wskazówki dla podróżujących

Podróżni mogą być narażeni na tę chorobę od kwietnia do listopada. Największe ryzyko kontaktu z zakażonym kleszczem występuje na wysokości do 750 metrów n.p.m., niemniej jednak w ciągu ostatnich lat znaleziono wirusa nawet na  wysokości 1500 metrów n.p.m. Sporadycznie mogą zdarzyć się przypadki w okresie zimowym, najczęściej dzieje się to po przywleczeniu kleszczy bytujących na roślinach podczas ciepłej zimy (drzewka choinkowe).

Profilaktyka

Wybierając się do lasu lub parku należy zachować środki ostrożności. Najlepiej zasłonić jak największą część ciała nosząc odpowiednią odzież, w tym długie spodnie i kryte obuwie. Należy również codziennie dokładnie sprawdzać ciało, by przyczepione kleszcze usunąć jak najszybciej. Przebywając na zagrożonych obszarach należy także unikać silnych kosmetyków, gdyż ich zapach może wabić różne owady i pajęczaki oraz spożywania niepasteryzowanego nabiału. Dostępna jest także szczepionka przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu.* 

 

*Szczepienie wymaga konsultacji z lekarzem