DENGA

 

Jest to wirusowa choroba zakaźna. Rezerwuarem wirusów jest człowiek, sporadycznie małpy (Azja Południowo-Wschodnia, Afryka Zachodnia), a wektorem zakażenia są komary. Nie ma możliwości bezpośredniego przeniesienia się zakażenia bezpośrednio z człowieka na człowieka.

Okres wylęgania się choroby trwa 3 – 14 dni (średnio 4 – 7 dni). U większości zakażonych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Dorośli przechodzą tę chorobę zazwyczaj ciężej, niż dzieci z wyraźniej zaznaczonymi objawami ogólnymi, powiększeniem węzłów chłonnych i wątroby.

Wyróżnia się 3 główne postaci tej choroby:

  1. Ostry stan gorączkowy – może przebiegać z plamisto-grudkową wysypką oraz z nieżytem górnych dróg oddechowych;
  2. Gorączka denga – charakteryzuje się ostrym początkiem z wysoką temperaturą utrzymującą się przez okres 2-4 dni, bólami głowy, bólami kostno-stawowymi i powiększeniem węzłów chłonnych;
  3. Gorączka krwotoczna denga – występuje głównie w Azji Południowo-Wschodniej (Filipiny, Tajlandia). Choroba przebiega 2-etapowo. Silniejsze są objawy początkowe z charakterystycznymi wymiotami. Następnie pojawiają się bóle brzucha, powiększenie wątroby oraz objawy skazy krwotocznej z krwawymi wybroczynami. W 5-6 dniu choroby pojawiają się krwawienia do jam ciała, często z objawami wstrząsu i utraty przytomności dając wówczas złe rokowania.

Występowanie – wirus ten występuje w gorącej strefie klimatycznej Azji Południowo-Wschodniej, Afryki Subsaharyjskiej, Ameryki Środkowej i Południowej oraz na wyspach Oceanii. Ryzyko zakażenia jest mniejsze w rejonach położonych na wysokości powyżej 1000 m n.p.m.

Wskazówki dla podróżujących

 

Typowy obraz kliniczny na terenach endemicznego występowania choroby nie sprawia problemów diagnostycznych. Trudności w zdiagnozowaniu choroby mogą sprawiać przypadki niecharakterystyczne. Leczenie jest jedynie objawowe.

Profilaktyka

Stosowanie repelentów, moskitier, siatek ochronnych w oknach pomieszczeń, odpowiednio noszona odzież (długie rękawy koszul i długie nogawki spodni), zwłaszcza od zmierzchu do świtu.

Obecnie nie ma szczepionki przeciwko tej chorobie!